Kafka’dan ilham aldık

 

Gedik Sanat tarafından hazırlanan “Dönüşüm “ The Metamorphosis” projesi iki Türk bestecisine verilen beşli ensemble siparişi ve bir metal heykel projesini içeriyor. Asaf Erdemli, Gregor Samsa’nın dönüşen halini bir heykel olarak gösterecek. Erdemli’ye projede besteciler Didem Coşkunseven ve Mehmet Ali Uzunselvi tarafından yine Kafka ve Dönüşüm’den esinle bestelenen müzik eşlik edecek.

 

Franz Kafka’nın başyapıtı Dönüşüm, şüphesiz edebiyat tarihinin en çok konuşulan, tartışılan ve okunan romanı… Kafka’nın ilmek ilmek ördüğü dünyadaki Gregor Samsa’nın dönüşüm öyküsü bugün edebiyat eleştirmenlerinin, akademisyenlerin, okurların hep kadrajında. “Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu” cümlesiyle edebiyat tarihinin en sarsıcı girizgahına sahip olan Dönüşüm, bugün sanatçılar için de ilham kaynağı. Daha önce tiyatro, resim başta olmak üzere pek çok sanat dalına ilham veren olan Dönüşüm, bu kez müzik ve heykel ile buluşmaya hazırlanıyor.

 

Gregor Samsa’nın başkalaşım hikayesini anlatacak olan bu performans; müzik ile heykelin eş zamanlı sunumuna sahne olacak ve 30 Eylül akşamı saat 18.00’da Gedik Sanat İnstagram, Facebook ve Youtube hesaplarından yayınlanacak.

 

 

 

 

 

Kaynak: Yeni Şafak

Share:
Gedik Sanat. Tüm hakları saklıdır. All rights reserved. © 2019.