Gedik Filarmoni’nin ilk konseri 29 Nisan’da

Gedik Sanat, İstanbul’un çeşitli mekanlarında birbirinden farklı oda müziği etkinlikleriyle müzikseverleri, müzikle buluşturmaya başladı. Bu çerçevede kurulan Gedik Filarmoni Orkestrası ilk konserini vermeye hazırlanıyor.

Gedik Sanat Genel Sanat Yönetmeni Caner Akgün, kuruluş felsefesi doğrultusunda “Ateş”in yaratıcı ve birleştirici gücünü “Sanat” ile bütünleştirme amacında olduklarını dile getirerek mitolojik efsanelere ve Cumhuriyetimizin kuruluşundaki kahramanlık destanlarına dayanarak sağlam bir temel üzerine sanat söylemlerini oluşturduklarını  ve Gedik Filarmoni Orkestrası’nın bu temel düşüncelerin topluma aktarımında önemli bir rol oynayacağını ifade etti. 

Gedik Filarmoni Orkestrası 29 Nisan’da gerçekleşecek olan ilk konserinde, bir dönem İstanbul’da da yaşamış olan Franz Liszt’in “Prometheus” adlı senfonik şiirini, unutulmaz bestecimiz Ahmed Adnan Saygun’un “Keman Konçertosu”nu ve Ludwig van Beethoven’ın ikonik yapıtlarından biri olan kahramanlık senfonisi “3. Senfoni”yi (Eroica) seslendirecek. Bu yapıtların seçilmesinde 19 Mayıs ruhuna atfen; özgürlük, eşitlik ve kardeşlik ifadeleri kaynak oluşturmuştur.

Avrupanın en prestijli ödüllerinden olan Echo Klassik ve ICMA (International Classical Music Awards) sahibi olan Alman Kemancı Rebekka Hartmann, Ahmed Adnan Saygun’un keman konçertosunu Gedik Filarmoni Orkestrası eşliğinde çalacak. Weilburger Schlosskonzerte, Schleswig-Holstein gibi önemli festivallerde solist olarak yer alan sanatçı dünyanın birçok önemli konser salonunda Bamberg Senfoni Orkestrası, Aachen Senfoni Orkestrası, Württemberg Oda Orkestrası Alman Oda Orkestrası gibi topluluklar eşliğinde konserler verdi. 1675 yapımı Stradivarius keman ile çalan Hartmann’ı dinlemek kaliteli ve nitelikli müziği seven herkes için bir ayrıcalık.

GEDİK FİLARMONİ ORKESTRASI

‘Lansman Konseri’

29.04.2019

Beyoğlu Emek Grand Pera Sahnesi

20:00

Cemi’i Can Deliorman, şef

Rebekka Hartmann, keman

Program:

Franz Liszt, Prometheus Senfonik Şiiri

A. Adnan Saygun, Keman Konçertosu

L.v Beethoven, 3. Senfoni (Eroica)

Kaynak: Milliyet Sanat

Share:
Gedik Sanat. Tüm hakları saklıdır. All rights reserved. © 2019.