Gedik Filarmoni’nin İlk Konseri 19 Mayıs Ruhuna

Gedik Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı bünyesinde kurulan Gedik Filarmoni Orkestrası, ilk tanıtım konserini 29 Nisan’da Grand Pera Emek Sahnesi’nde verecek. 100’üncü yılında 19 Mayıs 1919 ruhuna adanan konserin solisti, Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden Echo Klassik ve ICMA (International Classical Music Awards) sahibi Alman kemancı Rebekka Hartmann olacak.

Gedik Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı bünyesinde kurulan Gedik Sanat, İstanbul’un çeşitli mekanlarında düzenlediği oda müziği etkinliklerinin yanı sıra yepyeni bir orkestrayla; Gedik Filarmoni Orkestrası’yla müzikseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Gedik Filarmoni Orkestrası, ilk tanıtım konserini 29 Nisan Pazartesi saat 20.00’de Grand Pera Emek Sahnesi’nde verecek. 100’üncü yılında Milli Mücadele’nin başladığı 19 Mayıs 1919 ruhuna adanan konserde, bir dönem İstanbul’da da yaşayan Franz Liszt’in ‘Prometheus’ adlı senfonik şiiri, Ahmed Adnan Saygun’un ‘Keman Konçertosu’ ve Ludwig van Beethoven’ın ikonik yapıtlarından olan kahramanlık senfonisi ‘3. Senfoni’ (Eroica) seslendirilecek.

Gedik Filarmoni, Saygun’un ‘Keman Konçertosu’nda Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden Echo Klassik ve ICMA (International Classical Music Awards) sahibi Alman kemancı Rebekka Hartmann’a eşlik edecek. Weilburger Schlosskonzerte, Schleswig-Holstein gibi önemli festivallerde solist olarak yer alan sanatçı, dünyanın birçok önemli konser salonunda Bamberg Senfoni Orkestrası, Aachen Senfoni Orkestrası, Württemberg Oda Orkestrası Alman Oda Orkestrası gibi topluluklar eşliğinde konserler verdi. Hartmann, konserlerinde 1675 yapımı Stradivarius kemanıyla sahneye çıkıyor.
Gedik Sanat Genel Sanat Yönetmeni Caner Akgün, kuruluş felsefesi doğrultusunda ‘ateş’in yaratıcı ve birleştirici gücünü ‘sanat’ ile bütünleştirme amacında olduklarını dile getirerek mitolojik efsanelere ve Cumhuriyetimizin kuruluşundaki kahramanlık destanlarına dayanarak sağlam bir temel üzerine sanat söylemlerini oluşturduklarını ve Gedik Filarmoni Orkestrası’nın bu temel düşüncelerin topluma aktarımında önemli bir rol oynayacağını ifade etti.

YENİLİKÇİ ve İDEALİST BİR ORKESTRA!

Gedik Filarmoni’nin ilk konseri 19 Mayıs ruhuna


Cemi’i Can Deliorman

Gedik Filarmoni Orkestrası’nın genel müzik direktörlüğünü genç kuşağın en önemli isimlerinden orkestra şefi Cemi’i Can Deliorman üstlendi. Heyecanlı bir girişimden mutlu olduğunu her fırsatta dile getiren Deliorman, duygularını şu cümlelerle özetliyor: “Gedik Filarmoni Orkestrası, bundan böyle her konserinde dünya prömiyerleri olan, İstanbul’un ve ülkemizin farklı sahnelerinde dinleyiciyle buluşacak, sürprizlerle dolu bir sezon programı sunacak müzikseverlere. Çağdaş Türk bestecilerine gerek beste yarışmalarıyla, gerek sipariş vererek, bu bestecilerimizin yapıtlarını seslendirmek ve bunların uluslararası arenada orkestra ve sanatçıların repertuvarlarına kazandırmayı amaç edindik. Gedik Filarmoni Orkestrası, nitelikli müzik amacı taşıyan, repertuvar seçiminde stil, dönem ve içerik bütünlüğü bulunduran ve en önemlisi yüksek kalitede icra hedefine odaklanmış, dinamik kadrosuyla ender karşılanabilecek yüksek bir enerji vaat etmektedir” dedi.

HÜLYA GEDİK: BÜYÜK COŞKU DUYUYORUZ
Gedik Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı Başkanı ve Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik, orkestranın kuruluşuyla ilgili “Bir bütünsellik ve derinlik içinde baktığımızda, yaşamın olağanüstü bir güzellik ve denge içinde sürekli bir yaradılış ve değişim ile yol aldığını gözlemlemekteyiz. Hedeflerimizi daha da yükselterek, yarını şekillendirmekten büyük coşku ve heyecan duymaktayız… Sürekli küresel düşünen, düşündüklerini eyleme geçiren çalışmalarımızı yaşam oyununda bir sanatkâr, rol arkadaşımız olarak gördük ve onlarla beraberlikten çok büyük bir onur duyduk… Bu nedenle Gedik Filarmoni Orkestrası, bu duygularımızın bir sonucudur. Yolu açık olsun!” diye konuştu.
Konserin biletleri Biletix’den edinilebilir.

Kaynak: Hürriyet

Share:
Gedik Sanat. Tüm hakları saklıdır. All rights reserved. © 2019.