Yeni Sezonun İlk Konserinde CRR Sahnesinde

Geçtiğimiz Mayıs ayında kurulan Gedik Filarmoni Orkestrası, 2019-2020 konser sezonunu görkemli bir programla Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda açıyor.
Çağdaş yeni eserlerin yazılması ve bu eserlerin uluslararası platformda duyurulması ilkesiyle yeni sezon için birçok eser siparişi veren Gedik Sanat, sezon açılış konserinde İstanbul Büyükşehir Belediye Kültür A. Ş. ortaklığıyla 30 Ekim Çarşamba akşamı İstanbullu sanatseverlerin karşısında olacak.
Liszt Ödülü sahibi piyanist Nino Gvetadze
Michel Plasson, Yannick Nézet-Séguin, Michel Tabachnik, John Axelrod, Jaap van Zweden gibi şeflerle çalışmış, Rotterdam, Brüksel, Varşova, Seul, Amsterdam, Münih, Berlin gibi dünyanın en önemli müzik merkezlerinde konserler vermiş, Liszt Piyano Yarışması’nda aldığı ödül sonrası adını müzik çevrelerine duyurmuş olan piyanist, yapmış olduğu birçok CD kaydıyla da müzik eleştirmenlerinden tam not almıştı. Naarden Uluslararası Piyano Festivali’nin sanat yönetmenliğini de yürüten sanatçı 30 Ekim Akşamı Cumhuriyet Dönemi bestecilerinden Ulvi Cemal Erkin’in Piyano Konçertosu’nu Gedik Filarmoni Orkestrası eşliğinde yorumlayacak.
Bir dünya prömiyeri: Gel

Gedik Sanat siparişi üzerine besteci Onur Türkmen’in 14/15. yüzyıl sufi şair Nesimi’nin Gel, Yanalım Ateş-i Aşka ilahisinden esinlenerek arınma teması üzerine yazdığı eser konserin açılışında yer alıyor.

Onur Türkmen Andante 8. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Bestecisi” seçilmişti.

Eserle ilgili detayları merak eden sanatseverler için 28 Ekim akşamı Gedik Sanat’ta besteci ve eseri yorumlayacak Şef Cemi’i Can Deliorman’ın katılımıyla bir söyleşi düzenlenecek.
1001 Gece Masalları’na yolculuk: Şehrazad
Rimski Korsakov’un 1888 yılında bestelemiş olduğu senfonik suit Şehrazad konserin ikinci yarısında yer alıyor. Bestecinin doğu renkleriyle işlenmiş senfonik süit formundaki eseri sadece ezgileriyle değil, ustaca bestelenmiş orkestrasyon yapısıyla da senfonik müzik repertuvarında önemli bir yere sahip…
Yenilikçi ve idealist bir orkestra
Müzik direktörlüğünü ve orkestra şefliğini genç kuşağın en önemli isimlerinden Cemi’i Can Deliorman’ın yaptığı Gedik Filarmoni Orkestrası, 2019-2020 konser sezonu boyunca İstanbul’un birçok farklı mekanında dinleyiciyle buluşacak.
Gedik Filarmoni Orkestrası, nitelikli müzik amacı taşıyan, repertuvar seçiminde stil, dönem ve içerik bütünlüğü bulunduran ve en önemlisi yüksek kalitede icra hedefine odaklanmış dinamik kadrosuyla ender karşılaşılabilecek yüksek bir enerji vaat ediyor.
Cemal Reşit Rey Konser Salonu
30.10.2019, 20:00  

 

Kaynak: Andante

Share:
Gedik Sanat. Tüm hakları saklıdır. All rights reserved. © 2019.