Nurani Gece

Ocak 29, 2020
8:00 pm
Nurani Gece
Gedik Sanat

Çağımızın yaşayan en önemli Çağdaş Müzik Bestecisi Arvo Pärt ile 20. Yüzyılın çığır açan bestecisi Schönberg’in buluştuğu gecede 2017 Arezzo Avrupa Korolar Yarışması’nda Üçüncülük Ödülü alan ve aynı sene Andante Klasik Müzik Dergisi Ödüllerinde Yılın Korosu seçilen Rezonans, Gedik Filarmoni Orkestrası’nın konuğu olacak.

 

Estonyalı sanatçı Arvo Pärt dünyanın en çok konser veren bestecilerinden biri olarak da tanınıyor. Müzik kurallarını dışarıda bırakmayı hedeflediği ’12 Nota Müziği’ ile adını tüm dünyaya duyuran Annu Kivilo, besteciyi şu sözlerle tanımlıyor: “Onun müziği sizi düşündürür. Müziği duymazsınız, onu dinlemeniz de gerekir.” Konserin ilk yarısında bestecinin seçkin koro eserleri Gedik Filarmoni Orkestrası eşliğinde dinleyici ile buluşuyor.

 

Konserin ikinci yarısında ise Avusturyalı besteci Schönberg’in “Verklärte Nacht” (Aydınlanan Gece) eseri yer alıyor. Schönberg‘in ilk eserleri, karakter olarak romantik, biçimsel olarak gelenekçi görünüme sahiptir. 1914-1924 yılları arasında devrim niteliğinde görülen 12- tonlu bir sistem geliştiren besteci, bu sistemde kullandığı 12 tondaki kromatik yapı değişikliği ile dikkat çekiyor. Bu sistemi kullanarak oluşturduğu ilk eser “Rüzgarlar için Beşli” (1924) eseridir. Eserleri, yaşadığı dönemde çok fazla ilgi gören az sayıdaki besteciden biridir. Anton von Webern ve Alban Berg onun en önemli öğrencileri arasındadır. St. Antuan Kilisesi’nin büyülü atmosferindeki bu özel program 29 Ocak akşamı dinleyici ile buluşuyor.

 

 

 

PROGRAM

 

Orhan Veli ÖZBAYRAK *

“Deniz Kıyısındaki Keşiş”

 

Arvo PÄRT

“Estonian Lullaby” 2002, Yaylı ve Kadın Korosu için

“Da Pacem, Domine” 2006, Yaylı Orkestra ve Karma Koro için

“Salve Regina” 2001, Yaylı Orkestra ve Karma Koro için

“Orient & Occident” 2000, Yaylı Orkestra için

 

Arnold SCHÖNBERG

“Verklärte Nacht” 1917, Op. 4, Yaylı Orkestra için

 

* Gedik Sanat Özel Siparişi (Dünya Prömiyeri)

Share:
Gedik Sanat. Tüm hakları saklıdır. All rights reserved. © 2019.