Gedik Filarmoni Orkestrası Açılış Konseri

Nisan 29, 2019
8:00 pm
Gedik Filarmoni Orkestrası Açılış Konseri
Grand Pera Emek Sahnesi, İstanbul
1. Kategori: 84.50 TL - 2. Kategori: 56.50 TL
Gedik Filarmoni Orkestrası Açılış Konseri
Gedik Sanat

Gedik Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı bünyesinde bu sezon işleve geçen Gedik Sanat İstanbul’un  çeşitli mekanlarında birbirinden farklı oda müziği etkinlikleri düzenleyerek kültür sanat dünyamızın önemli bir parçası haline geldi. Günümüzden tam 100 yıl önce 19 Mayıs 1919’da büyük önder  Atatürk’ün bizlere çağdaş bir Türkiye armağan ettiği düşüncesinden yola çıkan Gedik Sanat, yepyeni bir orkestrayla müzikseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Gedik Filarmoni Orkestrası bu ilk konserinde, bir dönem İstanbul’da da yaşamış olan Franz Liszt’in “Prometheus” adlı senfonik şiirini, unutulmaz bestecimiz Ahmed Adnan Saygun’un “Keman Konçertosu”nu ve Ludwig van Beethoven’ın ikonik yapıtlarından biri olan kahramanlık senfonisi “3. Senfoni”yi (Eroica) seslendirecek. Bu yapıtların seçilmesinde 19 Mayıs ruhuna atfen; özgürlük, eşitlik ve kardeşlik ifadeleri kaynak oluşturmuştur.

Avrupanın en prestijli ödüllerinden olan Echo Klassik ve ICMA (International Classical Music Awards) sahibi olan Alman Kemancı Rebekka Hartmann Ahamed Adnan Saygun’un keman konçertosunu Gedik Filarmoni Orkestrası eşliğinde çalacak. Weilburger Schlosskonzerte, Schleswig-Holstein gibi önemli festivallerde solist olarak yer alan sanatçı dünyanın birçok önemli konser salonunda Bamberg Senfoni Orkestrası, Aachen Senfoni Orkestrası, Württemberg Oda Orkestrası Alman Oda Orkestrası gibi topluluklar eşliğinde konserler verdi. 1675 yapımı Stradivarius keman ile çalan Hartmann’ı dinlemek kaliteli ve nitelikli müziği seven herkes için bir ayrıcalık.

Gedik Filarmoni Orkestrası İstanbul’un ve ülkemizin farklı sahnelerinde dinleyici ile buluşmayı hedefliyor.  Orkestra nitelikli müzik üretme amacı taşıyan, repertuvar seçiminde stil, dönem ve içerik bütünlüğü bulunduran ve en önemlisi yüksek kalitede icra hedefine odaklanmış, dinamik kadrosuyla ender karşılanabilecek yüksek bir enerji vaat etmektedir.

Gedik Filarmoni Orkestrası
‘Açılış Konseri’

Cemi’i Can Deliorman, şef
Rebekka Hartmann, keman

Program:
Franz Liszt, Prometheus Senfonik Şiiri
A. Adnan Saygun, Keman Konçertosu
L.v Beethoven, 3. Senfoni (Eroica)

Share:
Gedik Sanat. Tüm hakları saklıdır. All rights reserved. © 2019.